PTSM zd

Turystyka łączy pokolenia – pod takim hasłem dnia 14 czerwca br. odbyła się wycieczka ponad sześćdziesięcioosobowej grupy z Lubania do Nowogrodźca.

Rajd został zorganizowany przez Oddział Łużycki Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Lubaniu. Turyści przyjechali do Nowogrodźca autokarem. Na placu rynkowym w Nowogrodźcu Gości naszej gminy powitał Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, przekazując upominki i foldery dla wszystkich uczestników wycieczki.
Nowogrodziec był docelowym miejscem wycieczki dla uczestników rajdu. Hasło Turystyka łączy pokolenia znalazło wspaniałe odzwierciedlenie w wyprawie do Nowogrodźca. Najmłodszy uczestnik wyprawy miał 5 lat, zaś najstarszy – 84 lata. Z wielkim zainteresowaniem turyści zwiedzali Miasto Nowogrodziec. Goście gminy wysłuchali historii naszego garncarstwa, zrobili pamiątkowe zdjęcia przy Wielkim Garncu w Nowogrodźcu nad Kwisą oraz przy pomniku św. Jana Nepomucena, zwiedzili kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, wysłuchali historii powstania kościoła, krótkiego wykładu na temat życia i twórczości rodzimego kompozytora Józefa Ignacego Schnabla oraz historii klasztoru zakonnic św. Marii Magdaleny.
Wielu turystów powtarzało, iż tyle razy przejeżdżało się przez Nowogrodziec, nie zdając sobie sprawy, jak ciekawym jest to miasto, jak fascynującą i bogatą historię posiada! Po raz kolejny usłyszeliśmy: „Skarb jest obok, a szukamy daleko". Nie tak dawno w podobny sposób podsumował swoją wizytę w Nowogrodźcu Pan Paweł Leszek Wróblewski, Marszałek województwa dolnośląskiego w latach 2004–2006: "Skarby są obok nas". Z radością przekazujemy te dobre słowa, kierowane pod adresem naszej gminy i jej Mieszkańców.
W drogę powrotną do Lubania wycieczkowicze wyruszyli pieszo przez Radosław Dolny, Nawojów Śląski, Grodzisko, Uniegoszcz. Uczestnicy pieszego rajdu ciepło żegnali przyjazny Nowogrodziec. Kierownik wycieczki Pan Henryk Sławiński, Prezes Zarządu PTSM Lubań, zapowiedział zorganizowanie pozaplanowej wycieczki do Nowogrodźca w najbliższych tygodniach.

Gmina Nowogrodziec zawsze jest otwarta dla turystów! Zapraszamy!

PTSM zdjęcia

A.Veer