Na zaproszenie Organizatorów i Burmistrza Nowogrodźca Roberta Relicha na Święto Pečenica, w dniach 1-2 lipca 2017 roku, do naszej gminy przyjechali przedstawiciele Bośni i Hercegowiny z miejscowości Gradiška.

Byli to członkowie Centralnego Kulturalno Artystycznego Stowarzyszenia „Lepa Radić”, którzy wzięli udział w wydarzeniu gminnym Pečenica w Gościszowie. Podczas wspólnego świętowania Goście z Gradiški uświetnili swoimi występami sobotni i niedzielny program imprezy gminnej Pečenica. Przyjazd serbskich Gości do gminy Nowogrodziec, prezentacja ich dorobku artystycznego na scenie w Gosciszowie, miłe biesiadowanie z Mieszkańcami gminy po występach – to wszystko zostało odebrane z wielką wdzięcznością przez naszą społeczność lokalną.
Centralne Kulturalno Artystyczne Stowarzyszenie „Lepa Radić” z Gradiški (Bośni i Hercegowiny) zostało założone w 1954 roku pod nazwą Braca Ribar i jest najstarszą organizacją tego typu w Gradišce. Stowarzyszenie zostało przekształcone w 1963 roku i od tamtej pory nosi nazwę Lepa Radić. Działało aktywnie aż do roku 1992. W roku 2013 Centralne Kulturalno Artystyczne Stowarzyszenie „Lepa Radić” odnawia swoją działalność i szybko uzyskuję uznanie społeczności serbskiej.
Dziś Stowarzyszenie ma 270 członków, działających w trzech sekcjach: tanecznej, instrumentalnej i wokalnej. Większość uczestników to są dzieci w wieku przedszkolnym, kształceniu których poświęca się wiele czasu przy zaangażowaniu najlepszych fachowców. Centralne Kulturalno Artystyczne Stowarzyszenie „Lepa Radić” jest członkiem Republikańskiego Związku Amatorskich Stowarzyszeń Kulturalnych Republiki Serbskiej Bośni i Hercegowiny.

LEPA RADIĆ – DZIĘKUJEMY!