Drukuj
Odsłony: 5404

W dniu 4 czerwca br. odbyła się VIII Edycja Święta Kresowego w Gierałtowie.

Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą przed obrazem Matki Bożej ze Świrza. Przewodnictwo nad uroczystością przejął ksiądz Piotr Smołka z Przemyślan (Ukraina). W trakcie kazania duchowny w ciekawy sposób opowiedział o przeżyciach związanych z budową świątyni na Ukrainie oraz zmaganiach, jakie temu towarzyszyły. Dodatkowo w trakcie oficjalnych uroczystości odbył się Apel Pamięci z udziałem Kompanii Honorowej 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu. Zaproszeni goście uhonorowali pamięć minionych wydarzeń przez zapalenie zniczy i złożenie wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Polskich Bohaterów w Gierałtowie.

Następnie odbył się festyn kresowy przy remizie OSP, gdzie przygotowany został plac z rozłożoną sceną oraz innymi atrakcjami w postaci wystawy fotografii ze zbiorów Pana Józefa Wyspiańskiego, prezentacji Poczty Polskiej, w której pojawiły się pocztówki z wizerunkiem dawnego Gierałtowa oraz okolicznościowe znaczki Święta Kresowego, rozrywek dla najmłodszych czy miejsca do zakupienia pysznego jedzenia. Wśród zaproszonych zespołów, które zadbały o wrażenia muzyczne byli „Chrośliczanie” z Chroślic oraz zespół folk rockowy „Słowiany” z Krakowa.

Zwieńczeniem imprezy okazała się „dyskoteka pod gwiazdami”, która dzięki znanym utworom z powodzeniem zachęciła uczestników VIII Święta Kresowego do wspólnej zabawy. Swój udział w tworzeniu programu artystycznego mieli również dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie oraz Zespół Pieśni i Tańca Nowogrodziec, którzy wraz z opiekunami przygotowali ciekawe prezentacje muzyczne. Dodatkowo w trakcie imprezy odbył się rodzinny konkurs pn. „Gotowanie z tradycjami”, który miał za zadanie promocję sztuki kulinarnej charakteryzującej Kresy Wschodnie. Komisja w składzie: Pani Antonina Szelechowicz, ksiądz Piotr Smołka oraz Pan Szymon Cołokidzi oceniała potrawy kierując się smakiem, wyglądem oraz doborem składników, które miały nawiązywać do dawnej receptury. Członkowie komicji zgodnie i sprawiedliwie przyznali pierwsze miejsca dla Pań: Jadwigi Jaworskiej, Heleny Pyszka, Janiny Jaworskiej i Ewy Rutko.

Organizacja wydarzenia była doskonałą okazją do wspólnego spotkania oraz biesiadowania.

Organizacja wydarzenia kresowego miała na celu podkreślić to, co jest niezmiernie ważnym dla mieszkańców wsi, czyli zachowanie pamięci o przesiedleniach z Kresów Wschodnich do Gierałtowa.