2dzień zd

Dnia 23 maja 2014 roku Nowogrodziec gościł niezwykłą wokalistkę Madame Margaret Ferguson znaną jako Africa's Lady of Song oraz akompaniującego jej na fortepianie doktora sztuk muzycznych Pawła Tomaszewskiego.

Mimo niesprzyjającej deszczowej aury w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu licznie zgromadzeni Mieszkańcy Gminy Nowogrodziec serdecznie powitali światowej sławy sopranistkę Madame Margaret Ferguson. Artystka zaproponowała publiczności ciekawy repertuar, łączący sztukę europejską ze sztuką regionów Afryki Zachodniej. Podczas recitalu Mieszkańcy naszej gminy wraz z zaproszonymi Gośćmi podziwiali jasny, dźwięczny sopran Artystki w Alleluja z Exultate Jubilate Mozarta, Seguidilla z opery Carmen Georgesa Bizet oraz Zueignung op.10 Richarda Strauss, Życzenie op.74 nr 1 Fryderyka Chopina oraz Non più mesta z opery Kopciuszek. Szczególnie ciekawymi dla naszej europejskiej publiczności były pieśni wykonane w jednym z języków kultury ghańskiej bez akompaniamentu oraz propozycje z gatunku jazzu i muzyki elektronicznej. Pieśni inspirowane tematyką biblijną, wykonane w języku angielskim, wzbudziły entuzjazm publiczności i spontaniczne brawa. Madame Margaret Ferguson obdarzyła serdeczną i wdzięczną nowogrodziecką publiczność wspaniałym prezentem – wykonaniem utworu Wielkiego polskiego Kompozytora Stanisława Moniuszko „Złota rybka" w języku polskim! Artystka na życzenie publiczności wielokrotnie bisowała! „Polska przyjęła mnie bardzo ciepło i serdecznie. Od razu nawiązałam świetny kontakt z publicznością, która była wspaniałą!!! Mam nadzieję, że wkrótce się z spotkam z cudowną nowogrodziecką publicznością!" – powiedziała radośnie Madame Margaret Ferguson po zakończeniu koncertu.

Burmistrz Nowogrodźca gorąco zachęca wszystkich Mieszkańców i Gości Gminy Nowogrodziec na spotkania z pięknem! W sobotę, 24 maja, zagrają dla Państwa Anna i Arek Szafraniec, czyli zespół Glass Duo. Ich instrument to największa szklana harfa na świecie! W niedzielę, 25 maja, wystąpi dla Państwa Wrocławska Orkiestra kameralna Leopoldinum pod batutą Wojciecha Rodka z udziałem wybitnych instrumentalistów: Santiago Cimadevilla – bandoneon (Argentyna/Holandia) oraz Martina Złotnickiego – gitara!

Margaret Ferguson urodziła się w Ghanie (Afryka Zachodnia). Artystka, pochodząc z rodziny uzdolnionej muzycznie, początkowo pobierała nauki gry na pianinie i wiolonczeli, zanim ostatecznie wybrała drogę kariery na obszarze wokalistyki. W roku 1999 otrzymała zaproszenie do występu w Wilmslow Opera. Margaret Ferguson w roku 2000 utworzyła własny chór w Ghanie (The Bi-Tonic Singers). W roku 2002 otrzymała pierwsze zaproszenie do występu solowego z English Concert Singers, zaś w kolejnych latach - zaproszenia do występów w Londynie, Cornwall, Paryżu i Rotterdamie. W przeciągu kolejnych sześciu lat od 2008 do 2013 roku była nominowana tytułem Najlepszego Indywidualnego Wokalisty na Buxton Festival Fringe.

A.Veer