Od wielu lat uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi uświetnia salwa honorowa kompanii 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca.

Dnia 4 lutego szkoła gościła dowódcę bolesławieckiej jednostki wojskowej – pułkownika Grzegorza Potrzuskiego, który na spotkaniu z klasami VII i VIII przedstawił specyfikę działalności pułku.

Uczniowie, którzy planują swoją przyszłość związać ze służbą w wojsku bardzo uważnie śledzili prezentację i wsłuchiwali się w opowieści zawodowego żołnierza. Już wiedzą, że praca w wojsku to nie tylko udział w uroczystościach, pełnienie asysty honorowej, ale przede wszystkim ćwiczenia, treningi, szkolenia poligonowe i współpraca z wojskami innych państw. Co wiąże się z tym ostatnim, bardzo ważna jest znajomość języków obcych. Dlatego dowództwo mobilizuje swoich pracowników do nauki języka. Bolesławieccy żołnierze biorą udział także w szkoleniu uczniów certyfikowanych klas mundurowych.

Jak wyglądają misje na terytorium innych państw? Jak funkcjonuje Patrol Saperski, który rozprawia się z powojennymi niewybuchami? Czy praca żołnierza sprzyja życiu rodzinnemu? Momentami spotkanie miało charakter doradztwa zawodowego i z pewnością wywoła refleksję nad pracą w służbach mundurowych.

Dowódca zaprosił uczniów szkoły na „Dzień otwartych koszar”, który będzie miał miejsce w dniu święta pułku - 3 kwietnia. Przyszli absolwenci będą mieli okazję zobaczyć wojsko „od środka” i porozmawiać z żołnierzami.