Dzień zwycięstwa zd

Dzisiaj w Nowogrodźcu przedstawiciele władz samorządowych, Kombatanci Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, przedstawiciele jednostek organizacyjnych oraz uczniowie i dyrekcja Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu i Szkoły Podstawowej im. Jana Pawla II w Gościszowie uczczili 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej - największego konfliktu zbrojeniowego w historii świata.

Z tej okazji Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich oraz Pani Zofia Bokszańska zwrócili się z okolicznościowymi przemówieniami do zebranych przy Pomniku Obrońców Ojczyzny mieszkańców naszej gminy. Kombatanci Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych na czele z porucznikiem w stanie spoczynku Józefem Komarem wraz z Burmistrzem Robertem Relichem zapalili znicze i złożyli wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod Pomnikiem Obrońców Ojczyzny w Nowogrodźcu. Biało-czerwone wiązanki złozyli również przedstawiciele społeczności szkolnej.

Dzień 8 maja 1945 roku jest uznawany w Europie Zachodniej za moment zakończenia II wojny światowej - Dzień Zwycięstwa. Tego dnia w 1945 roku o godzinie 15.00 ogłoszono koniec wojny. Dzień wcześniej, 7 maja 1945 roku, Niemcy podpisały swoją kapitulację w Reims we Francji, w obecności przedstawicieli Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR. Kapitulacja III Rzeszy zakończyła tylko wojnę w Europie. Toczyły się jeszcze walki z Japonią na Dalekim Wschodzie. Dopiero kapitulacja Japonii - 2 września 1945 roku - zakończyła II wojnę światową.
II wojna światowa pochłonęła ponad 50 mln ofiar - poległych, zamordowanych i zmarłych w wyniku działań wojennych, wśród nich 5,8 mln ofiar - obywatele polscy.

>>>Galeria zdjęć - Dzień Zwycięstwa - 74. rocznica zakończenia II wojny światowej<<<

Dzień zwycięstwa zdjęcia