Wystawa zd

 

Po raz kolejny w Nowogrodźcu została zorganizowana przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych, Okręg - Jelenia Góra - XXXVI Okręgowa Wystawa Gołębi Pocztowych.

Przez dwa dni, tj. 17-18 listopada 2018 roku, Mieszkańcy Gminy i Miasta Nowogrodziec oraz wielu gości, również z obcych państw, mogli podziwiać wystawę gołębi pocztowych. 31 hodowców gołębi zaprezentowało 205 wspaniałych okazów gołębi pocztowych.

Oprócz gołębi pocztowych na uwagę zasługiwały również piękne gołębie rasowe z hodowli Pana Grzegorza i Pana Dawida Mierzwa z Nowogrodźca. Nie zabrakło też oferty sprzętu i wyposażenia potrzebnego hodowcom: karm, odżywek, leków, witamin i środków czystości, które zaprezentowały firmy ,,Papuzik'' z Bolesławca i „GREEN PLAY” z Torunia.

Wśród wystawionych ptaków wyłoniono te, które będą reprezentować Okręg Jelenia Góra na styczniowej wystawie ogólnopolskiej w Sosnowcu.

Gołębie oceniane były w dwóch kategoriach: sport, gdzie brane są pod uwagę najlepsze przyloty ptaków oraz standart, w której oceniana jest budowa i wygląd ptaka.

Podczas tego wydarzenia najlepsi hodowcy okręgu jeleniogórskiego otrzymali z rąk Prezesa Polskiego Związku Hodowców Gołębi Pocztowych Okręg Jelenia Góra Janusza Wierzbickiego, nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia i sukcesy lotowe w kończącym się sezonie.

Najlepsze gołębie w klasie olimpijskiej standard należą do:

- kategoria standard/samczyk – pan Kazimierz Latawiec,
- kategoria standard/samiczki – pan Marek Dawidowicz,
- kategoria standard/młode samczyki – pan Rafał Nowicki,
- kategoria standard/młode samiczki – pan Stanisław Pachota.

Natomiast w kategoriach sportowych do najlepszych z naszego okręgu należą pan Tadeusz Pałka, pan Kazimierz Latawiec, pan Marek Słobodzian i pan Janusz Wiatrowski.
Wystawa zgromadziła wielu miłośników tych pięknych ptaków. Była to też wspaniała okazja do pokazania najlepszych swoich ptaków, ale też do wymiany doświadczeń i dzielenia się swoją wiedzą w dziedzinie sportu gołębiarskiego.

Koniec sezonu to czas podsumowań tej pięknej pasji, która wyraża się miłością do gołębi pocztowych. Gołąb pocztowy jest związany ze swoim gołębnikiem, w którym został wychowany. Zawsze stara się jak najkrótszą droga wrócić do swojego gniazda, gdziekolwiek byłby wypuszczony. Podczas lotu posiada niezwykłą zdolność odnajdywania drogi powrotnej do domu, ponieważ z natury jest obdarzony tęsknotą za domem. Warto zwrócić uwagę, że gołębie łączą się w pary na całe życie, wspólnie zajmują się wysiadywaniem i karmieniem młodych, prowadzą bardzo regularny tryb życia, przywiązują się do miejsca i ludzi, którzy zresztą, świadomie lub nie, stwarzają im warunki do bytowania. W czasie trwania lotu gołąb pocztowy może pokonać nawet kilkaset kilometrów dziennie, osiągając przy tym duże prędkości.

Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca, otrzymał podziękowania za życzliwą współpracę i pomoc w organizacji wystawy.

zdjęcia