Co roku Miasto Nowogrodziec staje się stolicą muzyki wokalno-instrumentalnej. Patronem tego bezprecedensowego wydarzenia muzycznego jest osoba rodzimego kompozytora Józefa Ignacego Schnabla, twórcy muzyki religijnej, organizatora koncertów i pedagoga. Podczas wieczornych recitali i koncertów w Nowogrodźcu swój kunszt prezentują Artyści, których muzyczne interpretacje zdobyły uznanie na całym świecie.

W dniach 5-8 września br. Mieszkańcy naszej gminy gorąco witali w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu: znanego polskiego Pianistę i Wiolonczelistę Gracjana Szymczaka, który zaproponował nowogrodzieckiej publiczności piękny koncert inaugurujący Festiwal pn. W ŚWIETLE KSIĘŻYCA, zespół Artystów: gitarzystę Błażeja Sudnikowicza i kwartet smyczkowy Moyzes Quartet: Jozef Horváth – I skrzypce, Fratinšek Török – II skrzypce, Alexander Lakatoš – altówka, Ján Slávik – wiolonczela, którzy zaprezentowali koncert festiwalowy pn. SCHNABEL W AMERYCE, jak również wybitnego niemieckiego organistę, profesora Hochschule für Musik w Detmold, członka Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk, dyrektora Towarzystwa Bachowskiego (Neue Bachgesellschaft) w Lipsku Pana Gerharda Weinbergera z recitalem organowym pn. WIRTUOZ I KRÓLEWSKI INSTRUMENT oraz znakomity zespół wokalny śpiewający a cappella AFFABRE (CONCINUI) – The Chamber Singers, który zaprezentował publiczności koncert pn. IDEALNIE WSPÓŁBRZMIĄCY.

W drugim festiwalowym dniu na Auli Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu odbyło się wydarzenie artystyczne „Fantazja zoologiczna” pt. Karnawał zwierząt Camille’a Saint-Saënsa. Była to propozycja stworzona specjalnie dla dzieci i młodzieży naszej gminy przez Studentów i Absolwentów uczelni muzycznych oraz Artystów Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Przedsięwzięcie "Studenci dzieciom" zostało przygotowane pod kierownictwem Pani Ewy Gądek-Rosiak.

W ostatnim dniu Jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Muzyka u J. I. Schnabla, rano 9 września br., odbyła się uroczysta msza święta w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Oprawy muzycznej uroczystej mszy dokonali Artyści Kameralnego Chóru Politechniki Wrocławskiej oraz Chóru Środowiskowego Harmonia z Nowogrodźca.

Wyjątkowy koncert finałowy CARMINA BURANA: WIDOWISKO ŚWIATŁO – DŹWIĘK Jubileuszowego X Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Muzyka u J. I. Schnabla odbył się wieczorem 9 września br. w plenerze - na boisku przy ul. Łużyckiej w Nowogrodźcu. Artyści wykonali dzieło Carla Orffa "Carmina Burana". Było to niezwykłe widowisko - koncert muzyki klasycznej z wykorzystaniem efektów: dźwięk i światło! Niezapomniany koncert Carmina Burana odbył się pod dyrygenturą Profesora sztuk muzycznych Maestro MARKA PIJAROWSKIEGO - jednego z najwybitniejszych polskich dyrygentów, multiinstrumentalistów, który opanował grę na fortepianie, skrzypcach, oboju i organach. Mistrzowskie wykonanie wielkiego dzieła symfoniczno-chóralnego Carla Orffa "Carmina Burana" na długo pozostanie w pamięci Mieszkańców Gminy i Miasta Nowogrodziec!

„Moim pragnieniem jest, aby Mieszkańcy Nowogrodźca byli dumni! – mówi Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca, pomysłodawca i inicjator Festiwalu Muzycznego w Nowogrodźcu – Przed I Międzynarodowym Festiwalem Muzycznym "Muzyka u J.I. Schnabla", który odbył się w dniach 29-31 maja 2009 roku, nie śmiałem myśleć o kolejnym wydarzeniu muzycznym w naszym ukochanym Nowogrodźcu. Dzięki życzliwości, poświęceniu, pracy, przychylności wielu ludzi, którym z całego serca dziękuję, obchodzimy ten jubileusz”.

Nader wymowne są słowa podziwu otrzymane od znawcy kultury Pana Henryka Dumina, antropologa kultury, wieloletniego menedżera dolnośląskich instytucji kultury:

„Szanowny Panie Burmistrzu!
Kieruję pod Pańskim adresem wyrazy uznania i gratulacje po wczorajszym koncercie. Monumentalna realizacja "Carmina Burana" Carla Orffa wprawiła w zachwyt i zdumienie rozmachem organizacyjnym i uzyskanym efektem artystycznym wszystkich obecnych. Pokazany spektakl z pewnością pozostanie w pamięci jako jedno z najważniejszych zdarzeń kulturalnych ostatnich lat na Dolnym Śląsku.
Podziwem napawa odwaga organizacyjna Waszego Samorządu i sprawność Ośrodka Kultury i Sportu w przeprowadzeniu tego przedsięwzięcia w niemal idealnej postaci. To również zasługa Artystów, którzy znaleźli na gruncie Nowogrodźca godnych Partnerów i odpowiedni klimat do swej pracy.
Ten niezwykły precedens nie znajduje analogii w ostatnich dziesięcioleciach w pracy samorządowych instytucji kultury w naszym regionie.”

Tak, było to Wielkie wydarzenie muzyczne! Przeżyjmy to jeszcze raz!