Robert Relich w Gorzycach zd

Na zaproszenie Pana Leszka Surdy, Wójta Gminy Gorzyce, w dniach 13-16 sierpnia br. delegacja Gminy Nowogrodziec na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem odwiedziła partnerską Gminę Gorzyce (województwo podkarpackie).
Na mocy umowy o współpracy partnerskiej pomiędzy Gminą Nowogrodziec a Gminą Gorzyce partnerskie gminy zobowiązały się do wspólnych działań w zakresie rozwoju gospodarczego, rolniczego, społecznego, kulturalnego, sportowego i edukacyjnego. Wzajemna współpraca ma na celu podejmowanie różnorakich działań promocyjnych kulturalnych oraz pogłębianie wiedzy na temat wspólnej historii łączącej dzieje mieszkańców Gorzyc i Nowogrodźca. W składzie delegacji znalazło się Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Wykroty oraz zespół folklorystyczny Zagajnik-Wykroty.
W warsztatach kulinarnych uczestniczyły wspólnie Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wykrot, Koła Gospodyń Wiejskich z Gorzyc, jak również Motycza Poduchownego, Sokolnik oraz ze Stowarzyszeń z Trześni i Wrzaw. Warsztatom kulinarnym przewodniczył szef kuchni i wielokrotny finalista wielu konkursów kulinarnych Pan Marek Łukasiewicz. Kulinaria naszych Pań: kociołek bałkański i bałkańska pita cieszyły się dużym sukcesem.
Podczas pobytu w Gorzycach nasza delegacja odwiedziła pobliskie miasto Sandomierz oraz miejscowość Trześn. Z wizytą udali się do artysty ludowego Pana Jana Puk, rękodzielnika znanego nie tylko w regionie podkarpackim. Jego drewniane wiatraki, postacie, kapliczki i zabawki podziwiali mieszkańcy Węgier, Czech, Słowacji, Ukrainy. Na swoim koncie ma 138 wystaw.
Jednym z ważniejszych punktów wizyty był udział w Święcie Plonów
w miejscowości Orliska. Tego właśnie dnia Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wykrot serwowały kociołek bałkański oraz pitę, zaś w kuchni lasowiackiej, przygotowanej przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich i Stowarzyszeń z terenu gminy Gorzyce, gościły hopki lasowieckie i broziaki. Podczas wydarzenia przybyli goście mogli wysłuchać występu w wykonaniu zespołu Zagajnik-Wykroty oraz programu artystycznego przygotowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.
Partnerska Gmina Gorzyce przyjęła naszą delegację bardzo ciepło, serdecznie i przyjacielsko, za co serdecznie dziękujemy.

W gorzycach zdjęcia 800

KGW