>>Zapraszamy Państwa do obejrzenia relacji TV Łużyce pt. Praca Aleksandry i Luizy najlepsza w województwie<<

Aleksandra i Luiza, uczennice szkoły w Nowej Wsi, wzięły udział w 24. Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zrobiły film o posłance Jadwidze Dziubińskiej, który został uznany jako najlepszy w województwie.

Sejm Dzieci i Młodzieży to inicjatywa Kancelarii Sejmu oraz Janiny Ochojskiej – prezesa Polskiej Akcji Humanitarnej. Od 1994 roku 1 czerwca w ławach poselskich zasiadają młodzi ludzie z całej Polski, by wyrazić swój głos o Polsce i polskiej młodzieży. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Europie, które ma już swoje liczne odpowiedniki w innych krajach.

Partnerami organizacyjnymi Kancelarii Sejmu są między innymi Ministerstwo Edukacji Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Od 2010 roku kandydatki i kandydaci do SDiM pracują w zespołach dwuosobowych, wykonując związane z tematyką sesji działanie społeczne (w tym roku tematem byli „Posłowie pierwszego Sejmu Niepodległej”). Relacje z tych działań zamieszczane są na ogólnodostępnej platformie konkursowej.

Miło nam powiadomić, że dwie uczennice Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Nowej Wsi - Aleksandra Kril i Luiza Ostrowska – swoim projektem na temat pani Jadwiga Dziubińskiej zyskały aprobatę komisji, stając się tym samym posłankami na tegoroczny Sejm Dzieci i Młodzieży.

Komisja stwierdziła:
„Pani Aleksandro, Pani Luizo. Brawo i wielkie gratulacje. Bardzo dobra praca. Przemyślany i wspaniale zrealizowany uporządkowany projekt, opisany przystępnym, zrozumiałym językiem. Przeprowadzone przez Was działania - sonda, akcja ulotkowa, plakaty oraz mobilizacja lokalnej społeczności, kontakt z gronem sojuszników wskazują na Wasze zaangażowanie i ilość pracy, jaką musiałyście włożyć w niniejszy projekt. Zaprezentowany przez Panie opis tegorocznego zadania jest rzetelny i zawiera wszystkie niezbędne w konkursie elementy jak i potrzebne wnioski. Powodzenia.”

Jadwiga Dziubińska była działaczką społeczną, jedną z ośmiu kobiet wybranych do pierwszego sejmu po odzyskaniu niepodległości.

Dziewczęta uzyskały najwyższy wynik w województwie dolnośląskim i jeden z najwyższych wyników w Polsce (27 punktów na 28 możliwych). Tym samym zyskały prawo do uczestnictwa w seminarium oraz posiedzeniu komisji przygotowującej obrady. Obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży zaplanowane są na 1 czerwca 2018 roku.

Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich serdecznie gratuluje sukcesu Pani Aleksandrze Kril i Pani Luizie Ostrowskiej i życzy dużo zdrowia, realizacji wszystkich planów i wielu kolejnych sukcesów!