żołnierze zdjęcie www

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 roku parlament w hołdzie bohaterom niepodległego bytu Państwa Polskiego, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji.

W dniu dzisiejszym w Nowogrodźcu uhonorowano pamięć skazywanych na zapomnienie przedstawicieli ostatniego zbrojnego podziemia niepodległościowego. Dla uczczenia pamięci tych, którzy stanęli w obonie Państwa Polskiego przy pomniku Obrońcom Ojczyzny  kwiaty złożyli: Burmistrz Nowogrodźca Robert Relich, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antonina Szelechowicz, Kombatanci Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Nowogrodźcu  oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu i Przedszkola w Nowogrodźcu. Oddając hołd Żołnierzom Niezłomnym pielęgnujemy pamięć o bohaterach, którzy często za cenę swojego życia przeciwstawiali się sowieckiej agrsji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Dziękujemy szczególnie młodzieży, dzieciom i tym najmłodszym: przedszkolakom oraz ich wychowawcom za udział, mimo mroźnej pogody, w tej patriotycznej uroczystości.

Dzisiejszy dzień był również okazją do złożenia podziękowań Kombatantom Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Nowogrodźcu: Panu Józefowi Komarowi, Pani Zofii Bokszańskiej, Panu Eugeniuszowi Braszka i Panu Janowi Sądajowi za krzewienie tradycji i postaw patriotycznych, podtrzymywanie pamięci o żołnierzach poległych, wychowywanie młodzieży w duchu patriotyzmu oraz rozbudzanie poczucia odpowiedzialności za losy Ojczyzny.