GSZS 1

Od ponad 20 lat w Nowogrodźcu prężnie działa Stowarzyszenie Kultury Fizycznej - Gminny Szkolny Związek Sportowy, skupiający dzieci i młodzież z terenu Gminy Nowogrodziec. Działania Stowarzyszenia koordynuje Pan Dariusz Marek.

GSZS w Nowogrodźcu ukierunkowany jest na rozwój lekkiej atletyki, rugby, siatkówki, koszykówki i innych dyscyplin sportowych. Gminny Szkolny Związek Sportowy w Nowogrodźcu organizujące dla naszej młodzieży zajęcia pozalekcyjne. Wsparcie finansowe dla działalności Związku udzielane jest przez władze samorządowe Gminy Nowogrodziec.

Młodzi sportowcy naszej gminy aktywnie trenują pod czujnym okiem fachowców. W okresie wiosennym rozpoczynają się zmagania sportowe, Olimpiady Młodzieży, podczas których sprawdza się możliwości i poziom przygotowania sportowców. Gminny Szkolny Związek Sportowy w Nowogrodźcu ma się czym pochwalić. Sekcja lekkiej atletyki, skupiająca młodzież ze szkół podstawowych oraz roczniki gimnazjalne, sukcesywnie odnosi sukcesy. Sportowcy reprezentują wyrównany poziom przygotowania. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Lekkiej Atletyce Miłosz Jadach zajął 5 miejsce w chodzie sportowym na dystansie 5000m. Dawid Zięba zajął 6 miejsce w rzucie młotem również w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Lekkiej Atletyce.

Pomyślnie rozwija się sekcja rugby przy GSZS w Nowogrodźcu. Są tworzone i prowadzone zespoły rugby zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Sukcesy w tej dziedzinie sportu są również niezaprzeczalne. W Turnieju Eliminacyjnym Rugby Tag – 1 miejsce klas 4, jak również 1 miejsce klas 4 w Półfinałach Mistrzostw Polski Rugby Tag. W Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w Rugby 7 nasza drużyna zajęła VII miejsce. W Mistrzostwach Polski Rugby Tag w Łodzi - VIII miejsce klas 4.
Pierwszy w historii kraju Ogólnopolski Turniej Rugby 7 Kobiet U16 odbył się w Łodzi, gdzie nasze dziewczęta zajęły IV miejsce.
W przyszłym 2018 roku odbędą się Mistrzostwa Polski Rugby 7, w których z pewnością wezmą udział nasi młodzi sportowcy.

Wielkim sukcesem Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Nowogrodźcu jest powołanie do Kadry Polski. Gmina Nowogrodziec może pochwalić się już dużą ilością zawodników w Kadrze Polski. W kategorii mężczyzn U 18 powołani zostali: Jacek Kozioł (obecnie zawodnik Juvenii Kraków, uczeń Szkoły Gortata w Łodzi) oraz Patryk Jasiński (zawodnik Husara Bolesławiec), zaś w kategorii kobiet U 18: Wiktoria Bancer zawodniczka Posnanii Poznań i w kategorii kobiet U 16: Karolina Nowak, Emilia Szczepańska, Paulina Janiec, Magdalena Ładocha, Karolina Szeremeta. 

Warto też podkreślić, że w klubach seniorskich naszą Gminę Nowogrodziec reprezentuje Dawid Kopała (Husar Bolesławiec) oraz Diana Forster (Miedziowe Lubin).

Dodatkowo Gminny Szkolny Związek Sportowy w Nowogrodźcu organizuje szkolenia, jak również - dwa razy w roku, w zimie i w lecie, obozy sportowe nad morzem oraz w górach. Obozy językowo-sportowe w Karpaczu oraz w Mrzeżynie, w których uczestniczyło 120 dzieci, były okazją do zachęcenia młodzieży do nauki języka angielskiego oraz uprawiania sportu. Podczas obozów przeprowadzano zajęcia profilaktyczne z zakresu wczesnej profilaktyki uzależnień od substancji psychoaktywnych, tytoniu i alkoholu, propagując prowadzenie prozdrowotnego stylu życia, który zakłada: niepalenie tytoniu, niespożywanie alkoholu, aktywność fizyczną, zdrowe odżywianie i odpowiednią higienę. 

Szkolenie oraz obozy są możliwe do realizacji dzięki systematycznemu wsparciu finansowemu ze strony Gminy i Miasta Nowogrodziec.

GSZS zdjęcia

fot. GSZS w Nowogrodźcu