11 listopada 2017 roku w Nowogrodźcu uroczyście obchodzono 99. rocznicę Narodowego Święta Niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się przed pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” w Nowogrodźcu z udziałem władz samorządowych na czele z Burmistrzem Nowogrodźca Robertem Relichem, Przewodniczącej Rady Miejskiej w Nowogrodźcu Antoniny Szelechowicz, przedstawicieli Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych na czele z porucznikiem w stanie spoczynku Józefem Komarem, przedstawicieli Hufca Związku Harcerstwa Polskiego im. Szarych Szeregów w Bolesławcu – delegacja III Szczepu Harcerskiego „Hubal”, przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, przedstawicieli Ochotniczej Straży Pożarnej w Nowogrodźcu i Gierałtowie, przedstawicieli Koła Pszczelarzy w Nowogrodźcu, Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu, Seniorów z Domu Dziennego Pobytu w Nowogrodźcu, przedstawicieli Przedszkola Publicznego w Nowogrodźcu, Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Gierałtowie, Szkoły Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Nowej wsi, Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Wykrotach, przedstawicieli miejscowości Czerna oraz miejscowości Gościszów, przedstawicieli jednostek organizacyjnych Gminy Nowogrodziec.

Wszyscy zgromadzeni przy akompaniamencie Nowogrodzieckiej Orkiestry Dętej odśpiewali oficjalny Hymn Polski – Mazurek Dąbrowskiego. Po krótkim koncercie Nowogrodzieckiej Orkiestry Dętej został odczytany Apel Poległych w wykonaniu przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miejskiej w Nowogrodźcu.

W okolicznościowym przemówieniu Robert Relich, Burmistrz Nowogrodźca, powitał uczestników uroczystych obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski słowami poety:

Ojczyzna! – o dzięki wam dzięki
Za znak życia nowego! – póki stanie ręki,
Ręka do niej należy – póki myśli stanie,
Myśli jej niechaj będą! …
Każda myśl moja będzie jako hymn pobożna,
Język mój ustom słowa samej czci poduszczy,
W modłach noce przepłaczę, dni przemęczę w trudzie,
Tylko niech kraj mój wolnym – wolni będą ludzie.

Burmistrz Robert Relich przypomniał, że jesienią 1918 roku spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków. Podkreślił, że Polska odzyskała wolność dzięki wielkiemu poświęceniu Polaków, dzięki geniuszowi Józefa Piłsudskiego, apel którego o zjednoczenie jest nadal aktualny. Budowa wspólnoty, zaufania, wsparcia i wzajemnego zrozumienia to podstawowe zadanie także na czas obecny i na przyszłość.

Po uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem „Obrońcom Ojczyzny” uczestnicy wydarzenia udali się do kościoła parafialnego p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Nowogrodźcu na mszę świętą w intencji naszej Ojczyzny. O piękną oprawę artystyczną mszy zadbał Chór „Harmonia" pod dyrekcją Pani Antoniny Zakrzewskiej. Po zakończeniu nabożeństwa zgromadzeni Mieszkańcy naszej gminy wysłuchali koncertu pieśni patriotycznej w wykonaniu Zespołu MELIZMAT oraz Chóru ze Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu.

Uroczystości w Gminie Nowogrodziec, które odbyły się w patriotycznej i wzniosłej atmosferze, były hołdem dla tych, dzięki którym mamy możliwość żyć w niepodległym państwie.

>>Fotorelacja z uroczystych obchodów 99. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości<<