2 września 2017 roku miała miejsce XVIII Pielgrzymka Osób Niepełnosprawnych, ich Rodzin i Przyjaciół do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Pielgrzymka tradycyjnie odbywa się w pierwszą sobotę września. W tym szczególnym dla pielgrzymów miejscu ponad stuosobowa grupa z terenu gminy Nowogrodziec wspólnie modliła się i wspólnie się bawiła. Hasło, jakie towarzyszyło podczas tegorocznej pielgrzymki, brzmiało: „Z Maryją i św. Janem Pawłem II idźmy i głośmy Jezusa Chrystusa”.

Dla naszych Pielgrzymów, ich Rodzin i Przyjaciół wyprawa jest bardzo ważna pod względem religijnym i duchowym, bardzo często stanowi również jedyną możliwość chwilowego opuszczenia domu. Wielu z nich wspomina wyjazd i pobyt w Krzeszowie jako wspaniałe przeżycie i spełnienie postanowień. Naszym niepełnosprawnym Mieszkańcom w czasie wyjazdu towarzyszą zawsze pracownicy Miejsko Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowogrodźcu na czele z Kierownikiem Anną Lityńską i przedstawicielami samorządu lokalnego Gminy Nowogrodziec. Znajomości oraz przyjaźnie zawiązane w Krzeszowie podtrzymywane są również w okresie popielgrzymkowym.

Po katechezie bazylika wypełniła się wiernymi i rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej. Przy ołtarzu stanęli też m.in. bp Marek Mendyk, ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej, a także kapłani służący osobom niepełnosprawnym na co dzień. W homilii biskup mówił o prawdziwej niepełnosprawności, czyli nieumiejętności spojrzenia na siebie jako stworzenie Boga, które tylko w Bogu może mieć pełnię wszystkiego.

Po liturgii na wszystkich Pielgrzymów czekał poczęstunek i wspólna zabawa. Podczas spotkania panowała miła, serdeczna i życzliwa atmosfera.